THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bylo jistě jen otázkou času, jak dlouho na sebe nechá v domácích končinách čekat odezva mezinárodního úspěchu finských NIGHTWISH. A jednu z odpovědí na tuto otázku podávají i NOVEL FEELING, vlastně téměř nová kapela (rok založení 2005), ovšem pokud se týče obecně muzikantských schopností, slyšitelně již celkem stabilizovaná. Tahle partička, dá se říci, zřetelně kráčí ve stopách Tuomase Holopainena a spol. (samozřejmě záměrně neříkám Tarji a spol.), byť pochopitelně vykazuje jisté odlišnosti, do jisté míry očekávané i neočekávané.
Tou první, nejzřejmější, je hlasový projev zpěvačky Pavlíny, od které se v nastavených souvislostech rozhodně čeká stoprocentní výkon, a to i ve vodách víceméně operních. V tomto směru je vše v nejlepším pořádku, protože Pavlína nejenže zvládá zpívat jako na zavedené divadelní scéně, ale navíc má ve všech ostatních chvílích příjemně a s trochu zvláštním odstínem zabarvený hlas, jemuž užívaná angličtina vysloveně sluší. Druhým významným momentem „Tears“ je příčná flétna, prakticky postavená na roveň ostatním nástrojům. Stejně jako klávesám se jí tudíž dostává hodně prostoru, což v konečném důsledku vrhá na produkci NOVEL FEELING poněkud chladnější a melancholičtější odstín (srovnání s plzeňskými INTERITUS je v tomto okamžiku zcela na místě a člověk se mu vlastně ani neubrání). Kapela se tím navíc do jisté míry vzdaluje svému hlavnímu vodítku a to jí rovněž není škodu, obzvláště když v některých případech zní tenhle dechový nástroj opravdu interesantně („Drinky Dreaming Of Fallen Woman“, „Interview With An Angel“ nebo „Cantate Domino“). No a v neposlední řadě nesmíme samozřejmě zapomenout ani na celkový dojem, který si z „Tears“ odnesete, neboť v něm se všechny zmíněné i nezmíněné drobné odlišnosti a nuance nakonec setkávají a definitivně tak utkávají pomyslné předivo lapací síťky na posluchače. Jak už bylo řečeno, nese si v sobě hodně z NIGHTWISH a to je pro něj dozajista ze všeho nejvíce určujícím. Proto také v drtivé většině hracího času stojí a padá s typicky heavy metalovou kytarou, chvílemi nenápadně upozaděnou, s barevným klávesovým podmalováním a s důraznými a dravými bicími, které nikdy nemají daleko k pořádné dvoukopákové smršti. Na jednu stranu je to v podání NOVEL FEELING jistě sázka na jistotu, neboť pospolu s jejich schopnostmi vám to dává určitou záruku slušně odvedené práce, na druhou stranu si však zároveň musíte položit otázku, na níž se chtě nechtě odpovídá jen a pouze kladně. Ano, takhle nějak už jsme to někde slyšeli.
Nerad bych ovšem, aby to vyznělo, že NOVEL FEELING chci vystavit nějakou vizitku bohapustých plagiátorů. Na to jsou, zdá se, až příliš kovaní. V rámci možností si navíc stále zachovávají svou vlastní tvář a sem tam se dokonce blýsknou i vskutku obstojným motivem či nápadem. Jsou vlastně jako jablko, které nepadlo daleko od stromu, ale všichni bychom ho přece jenom raději viděli ještě o kousíček dál. Ale časem snad dojde i na to.
Poměrně slušná česká odpověď na NIGHTWISH se vším všudy, co se dá v takovém případě očekávat.
6 / 10
Pavlína
- zpěv, vokály
René
- kytara
Lucie
- příčná flétna
George
- baskytara
Jana
- klávesy
Lukáš
- bicí
1. Girl For Harem
2. Drinky Dreaming Of Fallen Woman
3. Tears
4. Interview With An Angel
5. Cantate Domino
6. For Liars
7. Bonus
Tears (2006)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.